Home / Sport / Handbaliștii juniori 2 de la LPS Vaslui sunt în cărți pentru Turneul Semifinal

Handbaliștii juniori 2 de la LPS Vaslui sunt în cărți pentru Turneul Semifinal

Handbalistii juniori 2 ai Liceului cu Program Sportiv (LPS) Vaslui sunt la doar un punct de locul doi, ultimul calificabil la Turneul Semifinal. Elevii pregătiți de Liviu Gugleș și Alexandru Zaharia îi pot depăși pe cei de la LPS Piatra Neamț după ultima etapă din tur. Pentru asta vasluienii vor trebui să obțină toate punctele sâmbătă, cu CSSS Bacău, iar nemțenii să piardă cu CSS Galați. LPS Vaslui poate urca pe locul doi și cu o remiză a celor de la Piatra Neamț, dar are nevoie de o victorie la scor.

LPS Vaslui are nevoie de maxim de concentrare, pentru că băcăuanii sunt extrem de incomozi. În ciuda faptului că au reușit până acum să obțină doar o victorie, cei de la CSS Bacău au fost de fiecare dată în meci, remizând o dată și pierzând de fiecare dată la doar două goluri. Băcăuanii au condus ostilitățile etapa trecută, cu ocupanta locului doi, când au condus la pauză cu 12 – 11. Vasluienii au obținut toate punctele etapa trecută, însă cu ceva emoții. Deși LPS Vaslui avea la pauză avantaj de trei goluri, scor 14 – 11, nu s-a mai descurcat la fel de bine în partea secundă și s-a impus în extremis, scor 26 – 25.

Pe primul loc în Grupa Valoare 1 se află CSM Bacău, cu 10 puncte. Completează podiumul LPS Piatra Neamț și LPS Vaslui, cu 8, respectiv 7 puncte. Urmează CSS Galați și CSS Bacău, ambele cu 5 puncte. Lanterna roșie LPS Iași are 3 puncte. La Turneul Final “Valoare” se califică doar primele două clasate din cele patru grupe. (George PROCA)

About Mihai Vasile

Poftiți la competiția anuală de baschet Streetball, din centrul Bârladului!

de Simona MIHĂILĂ Unul dintre ...

Bârladul a purtat noroc echipei CSM Știința Baia Mare, noua campioană a României la rugby

Finala SuperLigii CEC Bank la ...

Bârladul găzduiește finalele SuperLigii CEC Bank, în premieră. Bârlădenii vor putea urmări meciul de retragere al campionului Ovidiu Tonița