Home / Sport / Vasluianul Ovidiu Artene i-a arbitrat pe campionii mondiali

Vasluianul Ovidiu Artene i-a arbitrat pe campionii mondiali

O nouă apariție pe scena fotbalului mare pentru tușierul vasluian Ovidiu Artene, care a fost delegat luni la partida dintre Islanda  și campioana mondială, Franța, meci din grupa H a preliminariilor EURO 2020. Acesta i-a făcut misiunea mai ușoară centralului Istvan Kovacs, cu o serie de semnalizări corecte. Le-a și refuzat un gol francezilor în minutul 74, la 2 – 0, când Giroud a marcat acrobatic, dar vasluianul a semnalizat că acesta era în offside.

Nu era un meci ușor, chiar dacă francezii erau evident mai buni decât islandezii. Dar campionii mondiali pun mereu presiune pe arbitri, chiar și când conduc partida. Istvan Kovacs nu a cedat presiunilor făcute de campionii mondiali și a fost mereu ajutat de cei doi asistenți: Ovidiu Artene și Florin Marinescu. În minutul 19, la 1-0, după o pasă a lui Kanté, Mbappé s-a prăbușit în careu, încercând să obțină un penalty. Kovacs i-a spus că n-a fost fault, lăsând meciul să continue. În minutul 90+1, la 4-0, Griezmann l-a faultat din spate pe căpitanul islandez Gunnarsson, „furându-i” mingea și lansând un contraatac. Când a auzit fluierul arbitrului, a început să urle și, de nervi, a degajat balonul. A primit cartonaș galben. Franța s-a impus oricum autoritar în fața Islandei, scor 4-0.

Îmbrăcați în tricouri speciale, pentru celebrarea centenarului federației (FFF va împlini 100 de ani pe 7 aprilie), albaștrii au reușit al doilea meci la rând cu 4 goluri înscrise, după 4 -1 în Moldova. Cum nu se mai întâmplase de șase ani. (G.P)

Rezultate excepționale ale sportivelor bârlădene la Campionatul Național de Gimnastică!

Echipa de gimnaste a Clubului ...

Echipa de oină a Clubului „Cronos” din Bârlad a câștigat Cupa „Unirii” la un concurs internațional de peste Prut