Home / Sport / CSM FC Vaslui a reușit doar o remiză cu Flacăra Muntenii de Sus, însă a rămas pe primul loc

CSM FC Vaslui a reușit doar o remiză, scor 1 – 1, cu Flacăra Muntenii de Sus, toate golurile fiind marcate în prima repriză. Galben verzii sunt în continuare lideri în Liga a IV-a de fotbal, datorită faptului că au un golaveraj foarte bun, cu 56 de goluri marcate și doar opt primite.

AS Hușana Huși nu a reușit să urce pe primul loc, deși a câștigat în stil de campioană, scor 6 – 0, cu ASC Moara Domnească. Hușenii ar mai fi avut nevoie de șapte goluri pentru a face rocada cu CSM FC Vaslui. Racova Pușcași rămâne pe podium după un meci adjudecat încă din prima repriză, când avea 4 – 0 în fața celor de la Juventus Fălciu. Oaspeții au punctat de două ori în partea secundă, însă fără niciun folos, scor final 4 – 2.

Atletic Club Bârlad este într-o formă de invidiat, ea reușind să își consolideze locul patru. Bârlădenii au reușit o victorie foarte importantă, în fața unui adversar combativ, scor 2 -1 cu FC Vulturești. Toate golurile au fost marcate în partea secundă.

FC Gârceni a obținut un succes care va cântări greu în calculele calificării în play-off. Meciul nu a fost lipsit de emoții, pentru că la pauză conducea Vitis Șuletea, scor 2 – 1. Cei din Gârceni au reușit să întoarcă scorul după ce au mai perforat poarta adversă de trei ori, pentru a învinge cu 4 – 2.

FC Rapid Brodoc a pus trei puncte între ea și ocupanta locului nouă, care duce în play-out, după 1 – 0 cu Sporting Bârlad.

Pe primul loc în Liga a IV-a este CSM FC Vaslui, cu 37 de puncte. Pe locurile doi și trei se află Hușana Huși și Racova Pușcași, cu 37, respectiv 34 de puncte. Urmează Atletic Club Bârlad, cu 32 de puncte și Flacăra Muntenii de Sus, cu 29 de puncte, FC Vulturești e pe șase, cu 27 de puncte. Pe locul șapte se clasează FC 2007 Gârceni, cu 21 puncte. Urmează FC Rapid Brodoc și Vitis Șuletea, cu 20, respectiv 17 puncte. Cu șanse mici de a evita play-out-ul și lupta pentru evitarea retrogradării sunt Sporting Bârlad, cu 11 puncte, ACS Moara Domnească și Juventus Fălciu, cu 6, respectiv 5 puncte. (George PROCA)

Poftiți la competiția anuală de baschet Streetball, din centrul Bârladului!

de Simona MIHĂILĂ Unul dintre ...

Bârladul a purtat noroc echipei CSM Știința Baia Mare, noua campioană a României la rugby

Finala SuperLigii CEC Bank la ...

Bârladul găzduiește finalele SuperLigii CEC Bank, în premieră. Bârlădenii vor putea urmări meciul de retragere al campionului Ovidiu Tonița