Home / Sport / De doi bani speranță pentru handbalistele junioare 3 de la LPS Vaslui

De doi bani speranță pentru handbalistele junioare 3 de la LPS Vaslui

Echipa de handbal junioare 3 a Liceului cu Program Sportiv (LPS) Vaslui mai are șanse matematice să se califice la Turneul Final Valoare, însă acestea țin mai degrabă de domeniul fantasticului. Cu patru etape rămase de disputat în Grupa Valoare I, vasluiencele ocupă locul patru și au cu cinci puncte mai puțin decât primele trei clasate. Cum în joc mai sunt doar opt puncte vasluiencele nu mai depind doar de ele. Doar primele două clasate se califică în faza următoare a Campionatului Național, astfel că ar trebui ca una din echipele de pe podium să sufere înfrângeri pe linie.

În ciuda faptului că LPS Vaslui e la un pas de eliminarea din competiție, reprezentanta județului nostru a făcut meciuri mari împotriva unor echipe de calibru și a pierdut de fiecare dată la diferență mică de scor. Cu CSS Bacău a fost 22 – 25, cu CSS OK Sport Onești a fost 34 – 38, iar cu CSM Galați 1 a fost 24 – 26. Nu doar lipsa de valoare, dar și ghinionul, a făcut ca vasluiencele să piardă puncte importante pe drum.

Pe podiumul Grupei Valoare 1 sunt CSS Bacău, CS Ok Sport Onești și CSM Galați 1, toate trei cu 12 puncte. Urmează LPS Vaslui și CSS Slobozia, cu șapte, respectiv șase puncte. Lanterna roșie CSS Galați are trei puncte.

Următoarea partidă a handbalistelor junioare 3 va fi pe 24 aprilie, împotriva CSS Slobozia. (George PROCA)

About Mihai Vasile

Rezultate excepționale ale sportivelor bârlădene la Campionatul Național de Gimnastică!

Echipa de gimnaste a Clubului ...

Echipa de oină a Clubului „Cronos” din Bârlad a câștigat Cupa „Unirii” la un concurs internațional de peste Prut