Home / Sport / Încă o probă de măiestrie din partea CSM FC Vaslui și AS Hușana Huși, care au marcat împreună 29 de goluri în etapa a 17-a a Ligii a IV-a de fotbal

CSM FC Vaslui și AS Hușana Huși merg cot la cot în fruntea Ligii a IV-a de fotbal Vaslui, după ce și-au surclasat clar adversarii în ultima etapă a Ligii a IV-a de fotbal Vaslui. Galben – verzii au reușit scorul campionatului, scor 19 – 1 (9 – 1) cu ACS Moara Domnească. AS Hușana Huși a defilat și ea în drumul spre cucerirea trofeului, scor 10 – 1 cu Vitis Șuletea (6 – 1).

Cele două s-au distanțat la cinci puncte de ocupanta locului trei, după ce Racova Pușcași a reușit doar o remiză în deplasarea de la Sporting Bârlad. Cei din Pușcași au deschis scorul și aveau 1 – 0 la pauză, însă nu au reușit să își protejeze avantajul minim. Atletic Club Bârlad ar fi urcat pe podium dacă ar fi învins, însă FC Rapid Brodoc a produs o surpriză de proporții, învingând autoritar. După ce gazdele aveau avantaj de două goluri la pauză, repriza secundă a fost și mai animată. Bârlădenii au marcat de trei ori, însă au fost învinși fără drept de apel, scor final 8 – 3. Flacăra Muntenii de sus a profitat de acest rezultat și a urcat pe locul patru, grație victoriei cu 6 – 1 din deplasarea de la Juventus Fălciu. FC Gârceni a obținut trei puncte foarte importante cu FC Vulturești, echipă care a cochetat în permanență cu partea de sus a clasamentului. Gazdele au deschis scorul, după care tabela a rămas intactă până la pauză. În partea secundă ambele apărări au cedat o dată, scor final 2 – 1 pentru FC Gârceni. În urma rezultatelor înregistrate FC Gârceni și FC Rapid Brodoc s-au distanțat la șapte, respectiv șase puncte de zona play-out și au șanse mari să își conserve avantajul, pentru că în joc mai sunt doar 15 puncte.

Pe primul loc în Liga a IV-a este CSM FC Vaslui, cu 40 de puncte. Pe locurile doi și trei se află Hușana Huși și Racova Pușcași, cu 40, respectiv 35 de puncte. Urmează Flacăra Muntenii de Sus și Atletic Club Bârlad, ambele cu 32 de puncte. FC Vulturești e pe șase, cu 27 de puncte. Pe locul șapte se clasează FC 2007 Gârceni, cu 24 puncte. Urmează FC Rapid Brodoc și Vitis Șuletea, cu 23, respectiv 17 puncte. Cu șanse mici de a evita play-out-ul și lupta pentru evitarea retrogradării sunt Sporting Bârlad, cu 12 puncte, ACS Moara Domnească și Juventus Fălciu, cu 6, respectiv 5 puncte. (George PROCA)

Cupa Prieteniei la oină, găzduită de stadionul comunal din Pădureni

Stadionul comunal din Pădureni a ...

CL Vaslui va preda Ministerului Dezvoltării terenul pentru construirea unei baze sportive care va avea teren de fotbal omologat de UEFA SI FRF

Consiliul Local (CL) Vaslui va ...

În weekend, Campionatul de Minifotbal al Ministerului Afacerilor Interne și-a desemnat învingătorii