Înscăunarea noului protopop de Vaslui reprezintă un eveniment istoric pentru viața religioasă a orașului, iar dovadă în acest sens a stat mulțimea impresionantă de credincioși prezenți duminică la biserica unde a avut loc ceremonia.
În vârstă de 37 de ani, preotul Adrian Chirvase este cel de-a doilea protopop al orașului de după decembrie 1989 și, totodată, cel mai tânăr. Misiunea sa, așa cum i-au orânduit-o mai-marii Episcopiei Hușilor, este să revigoreze viața Bisericii și să se aplece mai mult asupra cumunicării cu instituțiile statului.
- Vasluienii s-au călcat în picioare pentru a-i săruta dreapta Preasfinţitului Corneliu Bârlădeanul, episcopul Huşilor.
- Darul oferit de episcopul Huşilor noului protopop al Vasluiului a fost o icoană cu Maica Domnului.
- Biserica “Sfinţii Apsotoli Petru şi Pavel”, din cartierul 13 Decembrie, a fost neîncăpătoare pentru marea de vasluieni dornici să asiste la înscăunarea protopopului.
- La ieşirea din biserică, enoriaşii l-au întâmpinat cu flori pe noul protopop al Vasluiului.
- Îmbrăcat în costum popular, mezinul părintelui Chirvasă a stârnit admiraţia tuturor celor prezenţi.
- În contrast cu sărăcia preoţilor la care a făcut referire în cuvântarea sa, episcopul şi-a etalat limuzina la intrarea în lăcaşul de cult.
- La sfârşitul ceremonialului religios, strada a fost invadată de credincioşi.