Home » Sport » Victorii pe linie pentru cluburile bârlădene la CN Kempo

Victorii pe linie pentru cluburile bârlădene la CN Kempo

Bârladul a fost reprezentat cu cinste la Campionatul Național de Kempo de la București (Sala Apollo). Acesta s-a desfășurat în decursul unei singure zile, duminică, 12 octombrie și a adunat la start 446 de sportivi de la 57 de cluburi din toată țara.

Bârladul a fost reprezentat de Miyagi Dojo (15 sportivi) și Wazary Dojo (7 sportivi).

„Ne-am comportat mai slăbuț decât credeam, dar competiția a fost foarte grea datorită numărului mare de competitori, cât și a nivelului de pregătire a acestora”, ne-a declarat Gabriel Manta, antrenor Miyagi Dojo Bârlad.

Acesta, prin elevii lui au obținut mai multe medalii de aur, argint și bronz. Cei care au obținut titlurile au fost: Mîrzac Rareș (submission, 8-10 ani, – 30 kg), Maftei Cristian (submission, 10-12 ani, – 50 kg), Eduard Stupu (semi-kempo, 8-10 ani, – 45 kg) și Mihail Gâlcă (submission, 6-8 ani, – 30 kg). Au obținut argintul: Bianca Vasilache (seniori, – 65 kg), Andrei Pavel (semi-kempo,16-18 ani, – 55 kg), Gălățeanu David (submission, 6-8 ani, -30 kg), Diana Bîclea (submission 8-10 ani, -30 kg). Bronzul a fost luat de: Huian Ionuț (submission, 8-10 ani, -40 kg), Sebastian Bâclea (semi-kempo, 6-8 ani, – 30 kg), Rian Tufă (submission, 6-8 ani, -30 kg), Toma Mârzac (submission, 12-14 ani, -50 kg – după un meci de rugby jucat sâmbătă la Focșani).

Clubul Wazary Dojo, deși a avut mai puțini sportivi la start s-a întors și ei cu numeroase medalii.

„Campionatul a fost la un nivel foarte ridicat. Printre participanți au fost și campioni mondiali la categoria lor, la ju-jitsu sau kempo”, ne-a declarat Alexandru Rotaru, antrenor Wazary Dojo Bârlad.

Premianții acestui club au fost: Teodor Chiper (locul 1, submission, 8-10 ani, -40 kg), Alexandru Albu (locul 1, submission, 8-10 ani, -30 kg), Beniamin Vlad (locul 3 submission și locul 2 semi-kempo, 12-14 ani, -45 kg), Ștefan Bondrea (locul 2 submission, locul 2 semi-kempo, 10-12 ani, 45 kg), Ștefania Teletin (locul 2 submisson, locul 1 semi-kempo, 8-10 ani, -30 kg), Angelica Codreanu (locul 1 submission, locul 2 semi-kempo, 12-14 ani, -50 kg).

Deși a fost o copetiție mare, cu mulți concurenți cluburile bârlădene au reușit să-și măsoare forțele într-unul dintre meciuri. Astfel la categoria 8-10 ani, -40 kg s-au întâlnit în semifinale Teodor Chiper și Huian Ionuț, câștigător fiind reprezentantul clubului Wazary Dojo. (Andrei ARSENE)

Bârladul a fost reprezentat cu cinste la Campionatul Național de Kempo de la București (Sala Apollo). Acesta s-a desfășurat în decursul unei singure zile, duminică, 12 octombrie și a adunat la start 446 de sportivi de la 57 de cluburi din toată țara. Bârladul a fost reprezentat de Miyagi Dojo (15 sportivi) și Wazary Dojo (7 sportivi). „Ne-am comportat mai slăbuț decât credeam, dar competiția a fost foarte grea datorită numărului mare de competitori, cât și a nivelului de pregătire a acestora”, ne-a declarat Gabriel Manta, antrenor Miyagi Dojo Bârlad. Acesta, prin elevii lui au obținut mai multe medalii de…