Home » National » România a remizat cu Grecia, scor 0-0, în preliminariile Euro-2016. "Naționala", pe locul doi în grupa F, după opt etape

Reprezentativa de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut, luni, pe Arena Națională, în compania selecționatei Greciei, în etapa a opta a grupei F de calificare la Campionatul European din 2016.
România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș, Grigore, Raț – Hoban (Andone ’80), Pintilii – Torje, Budescu (Sânmărtean ’64), Maxim (Popa ’64) – Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu
Grecia: Karneis – Kitsiou, Papastathopoulos, Manolas, Holebas – Aravidis, Tziolis – Samaris, Fortounis (Kone ’54), Fetfazidis (Vyntra ’46) – Mitroglou (Karelis ’87). Selecționer: Kostas Tsanas
Cartonașe galbene: Papp ’78 / Holebas ’68, Manolas ’90
Meciul a fost arbitrat de Aleksei Kulbakov, din Belarus, ajutat la cele două linii de Vitali Maliutin și Oleg Maslianko. Arbitri adiționali au fost Sergei Tsinkevici și Viktor Șimusik, iar rezervă Dmitri Zhuk.
La partidă au asistat aproximativ 38.000 de spectatori, în tribune fiind prezent și premierul Victor Ponta.
În minutul 78 al meciului, crainicul stadionului a anunțat că Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la US Open, informație primită cu urale de spectatori.
România ocupă locul doi în grupa F de calificare la Euro-2016 după opt etape
Reprezentativa României ocupă locul doi în grupa F, cu 16 puncte, după disputarea a opt etape din preliminariile Campionatului European din 2016.
După opt etape, România are patru victorii, scor 1-0 cu Grecia, 1-0 cu Finlanda, 2-0 cu Irlanda de Nord, 1-0 cu Insulele Feroe, și patru remize, scor 1-1, cu Ungaria, 0-0 cu Irlanda de Nord, 0-0 cu Ungaria și 0-0 cu Grecia.
Primul loc în grupă este ocupat de Irlanda de Nord, cu 17 puncte, urmată de România, cu 16 puncte, și Ungaria, cu 13 puncte.
Finlanda este pe locul patru, cu zece puncte, iar Insulele Feroe este pe locul cinci, cu șase puncte.
Grecia a acumulat trei puncte și este ultima în grupă.
Etapa a noua programează, la 8 septembrie, meciurile România – Finlanda, Irlanda de Nord – Grecia și Ungaria – Insulele Feroe.
DESFĂȘURAREA LIVE TEXT:
Fluier final: România – Grecia se termină 0-0
Min. 92 – Sânmărtean trage departe de poartă
Min. 91 – Lovitură liberă periculoasă pentru România, la marginea careului grec
Min. 83 – Șut periculos al lui Kone, Tătărușanu prinde
Min. 64 – Iordănescu face două modificări: Intră Sânmărtean și Popa, ies Budescu și Maxim
Min. 57 – Keșeru este angajat de Budescu, dar este blocat înainte de a șuta la poartă
Min. 55 – Grecii au primul șut spre poartă, Kone trage puțin peste poartă
Min. 47 – Ocazie pentru România! Torje reia din voleu o centrare a lui Papp, mingea se oprește în plasa laterală
A început repriza secundă!
Pauză. Arbitrul fluieră sfârșitul primei reprize, o repriză în care România ar fi meritat mai mult decât scorul înregistrat pe tabelă
Min. 41 – O nouă șansă mare pentru România! Keșeru șutează de la marginea careului, dar Hoban ar fi fost mult mai bine plasat. O pasă ar fi fost extrem de periculoasă pentru greci
Min. 36 – Ocazie mare pentru România! Raț centrează foarte bine pentru Torje, acesta reia, dar șutul este blocat
Min. 31 – Pericol pentru greci la un corner, din păcate ai noștri nu reușesc să finalizeze
Min. 17 – Ocazie uriașă pentru Budescu! Mijlocașul nostru scapă singur, trage din cădere, dar Karnezis respinge
Min. 5 – Ocazie pentru Budescu! Șutul românului de la marginea careului grec este blocat
UPDATE Meciul a început!
România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș, Grigore, Raț – Pintilii, Hoban – Torje, Budescu, Maxim – Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu
Grecia: Karneis – Holebas, Papastathopoulos, Manolas, Kitsiou – Aravidis, Tziolis – Samaris, Fortounis, Fetfazidis – Mitroglou. Selecționer: Kostas Tsanas
România se află pe locul 2 înaintea meciului cu Grecia, având 15 puncte după 7 partide disputate.
România vine după două rezultate de egalitate, ambele cu același scor (0-0), obținute în deplasările din Irlanda de Nord și Ungaria.
Grecia se află pe ultimul loc în grupă, având numai 2 puncte după 7 etape. Grecia este marea dezamăgire a acestor preliminarii, fiind cap de serie în grupa F.
România mai are de întâlnit în continuare, după meciul cu Grecia, Finlanda (acasă) și Insulele Feroe (în deplasare).
Grecia va juca, după meciul cu România, cu Irlanda de Nord (în deplasare) și cu Ungaria (acasă).
Sursa: mediafax.ro

Reprezentativa de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut, luni, pe Arena Națională, în compania selecționatei Greciei, în etapa a opta a grupei F de calificare la Campionatul European din 2016.  România: Tătărușanu - Papp, Chiricheș, Grigore, Raț - Hoban (Andone '80), Pintilii - Torje, Budescu (Sânmărtean '64), Maxim (Popa '64) - Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu Grecia: Karneis - Kitsiou, Papastathopoulos, Manolas, Holebas - Aravidis, Tziolis - Samaris, Fortounis (Kone '54), Fetfazidis (Vyntra '46) - Mitroglou (Karelis '87). Selecționer: Kostas Tsanas Cartonașe galbene: Papp '78 / Holebas '68, Manolas '90 Meciul a fost arbitrat de Aleksei Kulbakov, din Belarus,…