Home » Sport » HC Vaslui, la un punct de rămânerea în Liga Națională de handbal masculin

HC Vaslui, la un punct de rămânerea în Liga Națională de handbal masculin

Echipa de handbal masculin HC Vaslui a profitat de remiza dintre primele două clasate, Energia Târgu Jiu și Minaur Baia Mare și s-a apropiat la doar un punct de locul secund. Dacă luna trecută vasluienii au plecat învinși de la Focșani, când au pierdut cu 29 – 19, de data aceasta valoarea și-a spus cuvântul. HC Vaslui a învins miercuri pe CSM Focșani cu 34 – 23 și mai are de recuperat un singur punct pentru a ocupa locul doi, care asigură rămânerea în Liga Națională. Liderul Energia Targu Jiu are 35 de puncte, HCM Minaur Baia Mare a acumulat 30, iar HC Vaslui 29. CSM Ploiești rămâne la două puncte de vasluieni, după ce a învins pe CSU Danubius Galați, scor 41 – 30, în timp ce CSM Focșani are 25 de puncte, după înfrângerea suferită. Adversarii nu au condus în nici un moment, primul gol fiind marcat de vasluieni, care conduceau în minutul opt la trei lungimi, scor 5 – 2. Diferența a continuat să crească pe tabela de marcaj, iar peste încă patru minute ajungea la cinci goluri. La pauză, vasluienii conduceau clar, cu 19 – 9, dar asta nu i-a făcut să se relaxeze. HC Vaslui a condus chiar și la 14 goluri, scor 32 -18, însă pe sfârșitul de meci la HC Vaslui au intrat și rezerve, astfel focșănenii au reușit să mai limiteze din proporțiile dezastrului.

Sâmbătă, elevii lui Sandu Iacob întâlnesc liderul Energia Târgu Jiu, singura echipă pe care nu au reușit să o învingă în play-out. Totuși, în debutul celor două reprize din meciul tur, vasluienii au condus cu 5-2 și 19 – 15, un rezultat pozitiv fiind realistic. În etapa următoare vor mai avea loc meciurile CS Danubius Galați – HC Minaur Baia Mare și CSM Focșani – CSM Ploiești. (George PROCA)