Home » Local » Cluburile de fotbal din județul Vaslui au început meciurile din sezonul 2023-2024

Rapid Brodoc nu a reușit să treacă de Foresta Suceava, în primul meci oficial al sezonului 2023-2024. Formația antrenată de Romică Dorin a cedat, scor 0-2, în fața sucevenilor. Echipa vasluiană nu a reușit să revină, primind al doilea gol cu 12 minute înainte de fluierul final. Etapa viitoare, Rapid Brodoc va evolua tot acasă, cu Viitorul Darabani, în vreme ce CSM întâlnește adversare celor de la Rapid Brodoc, Foresta Suceava.

În schimb, CSM Vaslui a început cu succes primul sezon în Liga 3 din istoria clubului. Formația vasluiană s-a impus, scor 2-1, în fața Aerostar Bacău, meci disputat în deplasare. Vasluienii au fost superiori băcăoanilor, dominând, mai ales în prima repriză, având și un penalty ratat de Vasile Buhăescu, care a trimis mingea în bară. La pauză, vasluienii aveau 1-0, grație reușitei lui Sebastian Țîrțîrău. În partea a doua, Aerostar a revenit în joc, egalând la 1-1. Sebastian Țîrțîrău avea să facă însă dubla și să aducă primul succes din acest sezon pentru CSM Vaslui.