Home » Local » Elevii din județul Vaslui s-au calificat la Olimpiada națională de limba și literatura română

Elevii din județul Vaslui s-au calificat la Olimpiada națională de limba și literatura română

În acest an școlar, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Vaslui a fost gazda etapei județeane a Olimpiadei naționale de limba și literatura română – clasele V-VIII și a Olimpiadei naționale de limba și literatura română – clasele IX-XII. 📢Aceste competiții se adresează elevilor din ciclurile gimnazial și liceal, capabili de performanțe școlare înalte, creativi şi cu un orizont cultural adecvat vârstei. 

Conform regulamentelor specifice, la etapa naţională va participa câte un elev/an de studiu din fiecare județ/sector al municipiului București, primul în ierarhia clasei la care a concurat, cu respectarea punctajului minim prevăzut (85 de puncte).  În plus, vor participa câte 23 de elevi/an de studiu, care vor fi nominalizați de către Comisia Centrală, pe lista destinată locurilor suplimentare. Totodată, elevii care s-au situat la etapa judeţeană/a sectoarelor municipiului București pe primele locuri pot opta pentru participarea la etapa naţională a Concursului naţional transcurricular de lectură și interpretare „Ionel Teodoreanu”.

Elevii din județul Vaslui, care s-au distins prin premii și sunt calificați la etapa națională a Olimpiadei naționale de limba și literatura română  – clasele V-VIII sau la Concursul naţional transcurricular de lectură și interpretare „Ionel Teodoreanu”, sunt:

Timofte I. Natalia-Maria, Școala Gimnazială ,,Constantin Parfene” Vaslui, clasa a V-a, profesor îndrumător Alexa Elena, premiul I, calificată la etapa națională;

Hordilă G. Raluca-Antonia, Școala Gimnazială ,,Alexandra Nechita” Vaslui, clasa a V-a, profesor îndrumător Cernoschi Adina-Gabriela, premiul al II-lea, calificată la Concursul național de lectură și interpretare transcurriculară „Ionel Teodoreanu”;

Tănase F. Maia-Maria, Școala Gimnazială Nr. 1 Gara Banca, clasa a VI-a, profesor îndrumător Acasandrei Mihaela și profesor îndrumător Dumitriu-Broștic Elena-Liliana – Centrul Județean de Excelență Vaslui, premiul I, calificată la etapa națională;

Aciobăniței A. Anna-Maria, Școala Gimnazială ,,Constantin Motaș” Vaslui, clasa a VI-a, profesor îndrumător Doniga Mihaela și profesor îndrumător Șfaițer Diana-Gabriela – Centrul Județean de Excelență Vaslui, premiul al II-lea, calificată la Concursul național de lectură și interpretare transcurriculară „Ionel Teodoreanu”;

Cebuc L. Victoria-Maria, Colegiul Național „Cuza Vodă” Huși, clasa a VII-a, profesor îndrumător Hodea Carmen și profesor îndrumător Solomon Nicoleta-Georgeta – Centrul Județean de Excelență Vaslui, premiul I, calificată la etapa națională;

Ignat A.L. Smaranda, Școala Gimnazială „George Tutoveanu” Bârlad, clasa a VII-a, profesor îndrumător Căruțașu Cristina, premiul al II-lea, calificată la Concursul național de lectură și interpretare transcurriculară „Ionel Teodoreanu”;

Garabet C. Ariana-Maria, Școala Gimnazială ,,Constantin Parfene” Vaslui, clasa a VIII-a, profesor îndrumător Mihalache Rodica, premiul I, calificată la etapa națională;

Arhire G. Simona-Alexandra, Școala Gimnazială ,,Theodor Rosetti” Solești, clasa a VIII-a, profesor îndrumător Lavric Iulian – clasă și Centrul Județean de Excelență Vaslui, premiul al II-lea, calificată la Concursul național de lectură și interpretare transcurriculară „Ionel Teodoreanu”.

În acest an școlar, la etapa județeană a Olimpiadei naționale de limba și literatura română – clasele IX-XII s-au remarcat:

Porcișanu V. Bianca-Maria, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui, clasa a IX-a, profesor îndrumător Munteanu Laura-Mihaela și profesor îndrumător Bahman Mihaela-Dumitrița – Centrul Județean de Excelență Vaslui, premiul I, calificată la etapa națională;

Sava L.G. Teodor-Mihai, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui, clasa a X-a, profesor îndrumător Munteanu Laura-Mihaela și profesor îndrumător Bahman Mihaela-Dumitrița – Centrul Județean de Excelență Vaslui, premiul I, calificat la etapa națională;

Motaș S. Ștefania-Evelina, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui, clasa a XI-a, profesor îndrumător Munteanu Laura-Mihaela și profesor îndrumător Bahman Mihaela-Dumitrița – Centrul Județean de Excelență Vaslui, premiul I, calificată la etapa națională;

Chirilă M. Marian-Sebastian, Liceul Teoretic „Emil Racoviță” Vaslui, clasa a XII-a, profesor îndrumător Hoțoleanu Constantin, premiul I, calificat la etapa națională.

About Ciobanu Danut

%d blogeri au apreciat: