Home » Local » Județul Vaslui va fi reprezentat la Etapele Naționale ale Olimpiadelor din aria curriculară „Tehnologii” de 21 de elevi

Județul Vaslui va fi reprezentat la Etapele Naționale ale Olimpiadelor din aria curriculară „Tehnologii” de 21 de elevi

Sâmbătă, 16 martie 2024, la Colegiul Economic  “Anghel Rugină” Vaslui și la Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Vaslui s-au desfășurat probele Olimpiadelor din aria curriculară „Tehnologii”, Etapa judeţeană, pentru anul şcolar 2023-2024. 

Au participat elevi  din clasele a V-a – a VIII-a la Disciplina Educaţie tehnologică și aplicații practice, elevi din clasele a XI-a și a XII-a pentru Domeniile Mecanică, Electrotehnică-electromecanică, Electronică-automatizări- telecomunicații, Industrie textilă și pielărie, Economic-administrativ-comerț, Turism şi alimentaţie, Agricultură – creștera anumalelor, Agricultură – cultura plantelor, Protecţia mediului, Industrie alimentară și Analiza produselor alimentare .

Județul Vaslui va fi reprezentat la Etapele Naționale ale Olimpiadelor din aria curriculară „Tehnologii” de 21 de elevi astfel:

4 elevi din învățământul gimnazial la Disciplina Educaţie tehnologică și aplicații practice:

JITARU I.M. TEODOR ȘTEFAN, Clasa V, Școala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui, profesor PURICE IONEL;

CHIOSA A.  IANINA, clasa VI, Școala Gimnazială „Vasile Pârvan” Bârlad, professor MUNTENAȘU MARIANA;

HRISTEA M. ALESIA- MARINA, clasa VII, Școala Gimnazială ”Mihail Sadoveanu” Vaslui, profesor ȘTEOBORANU MIHAELA

ȚUGULEA C. RALUCA ELENA , clasa VIII, Școala Gimnazială ”Vasile Alecsandri” Vaslui, profesor ȘTEOBORANU MIHAELA

17 elevi din învățământul liceal tehnologic, la domeniile de specialitate pe care le studiaza:

BARACTARU C. CONSTANTIN, Liceul „Ștefan Procopiu” Vaslui, profesori indrumatori Bacoșcă-Bică Mariana, Gosav Ioan, Ioniță Ioana, Hăulică Dan, Pavel Aurel, la MECANICĂ, clasa XI

TROFIN C. ADRIAN, Liceul Tehnologic ,,Alexandru Ioan Cuza” Bârlad, profesori indrumatori Aghion Costeluș, Borș Daniela, Soare Liliana, Stoica Creola, la MECANICĂ, clasa XII

DĂNILĂ V.DRAGOȘ GABRIEL, Liceul „Ștefan Procopiu” Vaslui, profesori indrumători Ciulei Maria, Ciulei Cristi, Cocoi Valentin, la ELECTRIC, ELECTROTEHNIC, ELECTROMECANIC clasa XI

ZAHARIA I.D. EMILIA FLORENTINA, Liceul Tehnologic ,,Alexandru Ioan Cuza” Bârlad, profesori indrumători Marian Iuliana, Bejinariu Elena, la ELECTRONICA, AUTOMATIZARI, TELECOMUNICATII, clasa XI

ENACHE D. ANDREI CRISTIAN, Liceul „Ștefan Procopiu” Vaslui, profesori indrumători Ciulei Maria, Ciulei Cristi, Ionascu Silvia-Daniela, Paraschiv Vasile, Constandache Ștefan, la ELECTRONICA, AUTOMATIZARI, TELECOMUNICATII clasaXII,

NEȘTIAN C. MARINELA, Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza” Bârlad, profesori indrumători Negru Cristina, Bujoreanu Gabriela, Ibănescu Teodora, Badac Doina, la INDUSTRIE TEXTILA SI PIELARIE,clasa XI

STAN A. ADRIANA- DENISA, Liceul Tehnologic „Petru Rareș” Bârlad, profesori indrumători Curelaru Mihaela, Cucoș Tatiana, la INDUSTRIE TEXTILA SI PIELARIE,clasa XII

CHIRATCU M. MIHAELA DIANA, Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui, profesori indrumători Diaconu Oana, Paraschiv Mihaela, la ECONOMIC, ADMINISTRATIV, COMERT, clasa XI

PĂLICI C. COSMIN, Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui, profesori indrumători Botezatu Andreea, Casandra Ana, Canțur Darie Laurența, Filip Alexandru, Pracsiu Tinca Daniela, la ECONOMIC, ADMINISTRATIV, COMERT, clasa XII

DRĂGUȚ C. ELENA CAMELIA, Liceul Tehnologic ,,Petru Rareș” Bârlad, profesori indrumători Moroianu Maria Diana, Gavriloaia Carme, la TURISM ŞI ALIMENTAŢIE, clasa XI

COTIGĂ G. LUCIANA CONSTANTINA, Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui, profesori indrumători Dima Laura, Tanasă Alina, la TURISM ŞI ALIMENTAŢIE, clasa XII

MANOLACHE  I. AIDA ANDREEA, Liceul Tehnologic ”Ghenuță Coman” Murgeni, profesori  indrumători Varvara Doina, Căpraru Lili, la AGRICULTURĂ-CREȘTEREA ANIMALELOR, clasa XI

LAVRIC D.  MARIA CRISTINA, Liceul Tehnologic Vladia, profesor  indrumător TURCU IULIA, la AGRICULTURĂ-CULTURA PLANTELOR, clasa XI

LĂCĂTUȘU  C. MĂDĂLINA  ELENA, Colegiul Agricol „Dimitrie Cantemir” Huși, profesori indrumători Filip Alina Mirabela, Rață Ramona Alice, la PROTECTIA MEDIULUI, clasa XI

MACARE F. FLORINA ELENA, Colegiul Agricol „Dimitrie Cantemir” Huși, profesori indrumători Filip Alina Mirabela, Sîrbu Ana Maria, la PROTECTIA MEDIULUI, clasa XII

UNGUREANU V. GABRIELA BIANCA, Liceul Tehnologic „Marcel Guguianu” Zorleni, profesor indrumător Buhuș Adriana, la INDUSTRIE ALIMENTARĂ, clasa XII

TRIFAN D.G. DANIELA-GEORGIANA, Liceul Tehnologic „Ion Mincu” Vaslui, profesori indrumători Stoian Gabriela, Nechifor Sebastian, la ANALIZA PRODUSELOR ALIMENTARE, clasa XII

Menționăm că, pentru etapa județeană, care s-a desfășurat pe 16 martie 2024, la Colegiul Economic  “Anghel Rugină” Vaslui și la Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Vaslui, s-au inscris 109 de elevi , s-au prezentat 105 de elevi, s-au inregstrat 4 absenti.

Distributia elevilor participanti pe discipline, domenii si calificari este urmatoarea:

40 de elevi din clasele a V-a – a VIII-a la Disciplina Educaţie tehnologică și aplicații practice,

65 de elevi din clasele a XI-a și a XII-a pentru Domeniile Mecanică, Electric-Electrotehnică-Electromecanică, Electronică-automatizări- telecomunicații, Industrie textilă și pielărie, Economic-administrativ-comerț, Turism şi alimentaţie, Agricultură – creșterea animalelor, Agricultură – cultura plantelor, Protecţia mediului, Industrie alimentară și Analiza produselor alimentare

În urma evaluării lucrărilor de la probele scrise 21 de elevi, cu mediile cele mai mari, primii in clasament pe discipline si calificari, s-au calificat de drept pentru participare la etapa națională iar in urma ierarhizarilor nationale lotul participantilor la etapele nationale se poate suplimenta cu elevi la aceste competiții caracteristice disciplinelor și domeniilor din învățământul profesional și tehnic.

Le dorim mult succes elevilor calificați la Etapa Națională! Transmitem mulțumiri și felicitări organizatorilor etapelor județene, felicităm elevii participanți și cadrele didactice îndrumătoare !

În acest an școlar, în perioada 26 – 30 aprilie 2024, Inspectoratul Școlar Județean Vaslui organizează Olimpiada Națională -Aria Curriculară „Tehnologii” , domeniul Industrie textilă și pielărie, pentru clasele a XI-a și a XI-a.

 

About Ciobanu Danut

%d blogeri au apreciat: