Home » Local » Gimnastele de la CSS Bârlad au adus acasă 3 medalii naționale cucerite la Campionatul Național

Gimnastele legitimate la CSS Bârlad au adus acasă 3 medalii naționale cucerite la Campionatul Național pe echipe al junioarelor III și II, desfășurat în perioada 7-9 aprilie la Timișoara.

Clubul a fost reprezentat de două echipe în competiție și 4 sportive la individual compus.

Echipa de junioare III formată din Iancu Daria, Ciortan Maria, Tanasă Maria și Șerban Ioana a câștigat medalia de aur în prima zi a competiției. Iancu Daria a cucerit in aceeași zi și un argint la proba de individual compus.

Echipa de junioare II formată din Giușcă Miriam, Căldăraru Ecaterina, Cismaru Giulia, Balan Alexandra, Roșca Gabriela a câștigat medalia de aur, iar la individual compus 2 sportive s-au clasat în primele 8 din țară.

Mezinele delegației, Schineanu Lara și Dima Ecaterina s-au clasat pe locurile 15, respectiv 25. La junioare II, nivel 4 au participat Balan Ilona care a ocupat locul 11 și Bucătaru Andra locul 24.

Felicitări gimnastelor și profesorilor antrenori, Iordache Liviu, Iordache Ana Maria, Crupenschi George, Panaite Sebastian și Fotache Paul!