Home » Sport » Avântul Zăpodeni, Victoria 2013 Muntenii de Jos și Juventus Fălciu se duelează pentru supremația Ligii a V-a

avantul zapodeni - steaua ivesti3Dacă mai erau emoții în ce privește echipele calificate în finala play-off-ului Ligii a V-a de fotbal acestea au fost risipite duminică. Favoritele au avut câștig de cauză în returul semifinalelor și se pregătesc acum pentru cele mai importante meciuri din acest sezon. Finala în trei a play-off-ului Ligii a V-a va avea loc duminică, 12 iunie. Avântul Zăpodeni a respectat calculele hârtiei și a învins încă o data Steaua Ivești pentru a se califica în faza finala a play-off-ului Ligii a V-a. Meciul a fost o reeditare a celui din tur, iar Avântul Zăpodeni merge mai departe cu 8 – 4 la general după două rezultate identice, scor 4 – 2. Dacă în primul meci Steaua Ivești conducea la pauză și spera la victorie, în retur învingătorii nu le-au dat prea multe șanse. La pauză scorul era deja 3- 0 pentru gazde, care au mai marcat încă o dată până la finalul timpului regulamentar. Steaua Ivești a avut forța de a marca două goluri, care însă nu au contată prea mult în economia calificării. Victoriile din tur înregistrate de Victoria 2013 Muntenii de Jos (4 – 0 cu Dinamic Boțești) și Juventus Fălciu (5 – 1 cu Star Tătărani) s-au dovedit decisive. Returul celor doua confruntări a rămas fără istoric pe teren, pentru ca învinsele nu s-au mai prezentat și au pierdut meciurile la masa verde. (George PROCA)