Home » Sport » Mihăiță Andrei Micu, aur la etapa finală a Campionatului Național de atletism pentru juniori II

Clubul Sportiv „Viitorul” Vaslui a obținut o nouă medalie de aur, în cadrul etapei finale a Campionatului Național de atletism pentru juniori II. Pentru aceasta, Mihăiță Andrei Micu reușit o aruncare de 74.85 metri la proba de ciocan 5 kg. O performanță extraordinară dacă ținem cont că următorul clasat a reușit să arunce doar 66,58.

Nu a fost singura medalie obținută de clubul vasluian, după ce Viorica Cristina Bocăneț a cucerit argintul la ciocan feminin, cu aruncarea sa de 58.52 metri. Juniorii II pregătiți de profesorul Laurențiu Maxim au umplut topurile probelor de aruncarea a ciocanului și discului de la Pitești. Alina Dumitrașcu s-a clasat a patra la proba de disc feminin, cu o evoluție care a fost foarte aproape de a o plasa pe podium. Denisa Marcela, cu o aruncare de 29,48 metri, s-a clasat pe locul șapte la aceeași probă. La proba de ciocan feminin, Alexandra Rotaru, Cosmina Bordun și Amalia Georgiana Melinte au ocupat locurile patru, cinci, respectiv opt. La proba de ciocan masculin s-au mai clasat în top zece Cosmin Cristian Boja (locul 4), Radu Ștefan Macarie (5) și Silviu Vlăduț Ciolac (7). (George PROCA)