Home » Sport » Victoria 2013 Muntenii de Jos, noul lider al Ligii a V-a

Victoria 2013 Muntenii de Jos, noul lider al Ligii a V-a

victoria muntenii de jos - avantul zapodeniEtapa a treia a turneului final al ligii a V-a a făcut ca Victoria 2013 Muntenii de Jos să fie noul lider. Ocupanta primului loc a învins duminică Avântul Zăpodeni cu 2 – 0 pentru a acumula patru puncte în clasament.

Alin Moraru a reușit o dublă pentru a apropia echipa sa de titlu, cu trei etape înainte de finalul competiției. Două penalty-uri venite pe finalul celor două reprize au făcut diferența după ce fotbaliștii celor două echipe au oferit un meci destul de echilibrat. Primul a venit chiar înainte de pauză, în minutul 40, îndreptățit de ușoară dominare a gazdelor. Iar golul care a clarificat învingătoarea a fost marcat în minutul 90. Elevii antrenați de Romică Bumbu nu au cunoscut încă gustul înfrângerii, cu o victorie și o remiză în cele două etape disputate până acum. În prima etapă, aceștia au reușit doar un 1 – 1 în deplasarea de la Juventus Fălciu. Avântul Zăpodeni rămâne în cursă, după ce a învins etapa trecută pe Juventus Fălciu, scor 3 – 2. Au marcat atunci : Mihai Baron (x2), Andrei Cristian Humă / Ionuț Pîrvu , Cătălin Ciochină. Avântul Zăpodeni și Juventus Fălciu, se reîntâlnesc în prima partidă a returului, astăzi, de la ora 18:00, la Fălciu. (George PROCA)