Home » Sport » Lucian Bolgar, un ardelean care cultivă performanța în atletismul bârlădean!

Lucian Bolgar, un ardelean care cultivă performanța în atletismul bârlădean!

de George PROCA

Profesorul Lucian Bolgar activează la CSS Bârlad din 1998. S-a născut la Blaj, județul Alba în anul 1973. A început atletismul în 1980 și l-a practicat până în 1998, component al centrului olimpic de atletism de la Sfântu Gheorghe. Multiplu medaliat la campionate naționale, a continuat performanța sportivă urmând Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași. În perioada 2009 – 2010 a fost director la Direcția pentru Sport și Tineret Vaslui. Între 2010 și 2012 a fost director la Clubul Sportiv Școlar Bârlad. Pe lângă faptul că era student, făcea și sport de performanță în continuare, cu rezultate notabile. A fost medaliat de la nivel de juniori 3 până la seniori. Activează de 18 ani la CSS Bârlad (1998) unde a început o muncă asiduă și serioasă în ceea ce privește sportul de performanță datorită faptului că a iubit atletismul dintotdeauna.

„În decursul anilor m-a preocupat să dezvolt ceea ce înseamnă atletismul bârlădean aducându-mi tot aportul și cunoștințele mele și punându-mă în slujba atletismului. Pot spune că de la început am avut rezultate cu sportivii pe care i-am pregătit, având o gamă largă de probe, începând de la 400 până la semimaraton, inclusiv marș. Întotdeauna mi-au plăcut formele de semifond și fond (de la 800 metri în sus) pentru că le-am practicat. Totodată cunoscând foarte bine probele am crezut că în zona asta voi avea rezultate. În decursul anilor au fost mulți sportivi pregătiți de mine medaliați la concursuri naționale și internaționale”, ne-a declarat Lucian Bolgar.

aura blioju - argint la 3.000 obstacole - juniori IPrintre cei mai importanți sportivi pe care i-a pregătit se numără Ionuț Lică, participant la Campionatul European de cros Albufeira, Portugalia 2010, component al lotului național mai mulți ani și multiplu medaliat la campionatele naționale. Andreea Stamatin a fost și ea componentă a lotului național, multiplă medaliată la campionatele naționale. Aura Blioju este componentă a lotului național de juniori, beneficiară a bursei olimpice, campioană națională și medaliată la campionatele naționale. A obținut în anul 2016 locul patru la Campionatul Balcanic de Juniori de la Krusevac (Serbia) și locul șapte la Campionatul European de Juniori de la Tbilisi (Georgia) la proba de 2000 metri obstacole.

Cea mai titrată sportivă pregătiță de Lucian Bolgar este însă Mihaela Petrea, care are un palmares impresionant. S-a evidențiat și ea ca multiplă campioană națională și a fost medaliată la campionatele naționale, începând de la juniori III până la seniori. Pe lângă rezultatele obținute în acest an a mai obținut la concursurile naționale:

Retrospectiva anului 2016

Sub îndrumarea profesorului Lucian Bolgar, atleții bârlădeni au obținut în 16 medalii în 2016, dintre care șapte de aur, trei de argint și șase de bronz.

Lucian Bolgar și Mihaela Petrea

Prima competiție a fost Campionatul Național de Sală pentru Seniori și Tineret, unde Mihaela Petrea a obținut la proba de 1.500 metri locul 1 la tineret și locul 3 la seniori. La aceeași competiție, sportiva a obținut la proba de 3.000 de metri locul 1 la tineret și locul 4 la seniori. A urmat selecția pentru Campionatul Balcanic de Cros, unde Mihaela Petrea a cucerit la proba de 8.000 de metri locul 1 la tineret și locul 3 la seniori. Campionatul Balcanic de Cros s-a amânat din cauza unor inundații care au avut loc în Serbia, locul de desfășurare a competiției. La Campionatul Național de Semimaraton aceeași sportivă a obținut la individual locul 2 la tineret și locul patru la senioare și a reușit clasarea pe locul 1 cu echipa la senioare. La Campionatele Internaționale ale României, care s-au desfășurat la Pitești, Mihaela Petrea a ocupat locul 3 la proba de 3.000 obstacole seniori. A urmat Campionatul Balcanic de Seniori unde sportiva a fost foarte aproape de podium și s-a clasat pe locul patru la aceeași probă.

La Campionatul Național pentru Copii 1, 2 și 3 Gabriel Chiper a obținut locul 1 la proba de 800 de metri copii 2, iar Paula Cristea a obținut locul 4 la proba de 300 metri și locul 4 la 200, copii 1.

Campionatul național de Juniori 2 a adus noi medalii pentru bârlădeni. Aura Blioju a luat aurul la proba de 2.000 metri obstacole și s-a clasat pe 5 la proba de 800 metri. Și sectorul masculin s-a remarcat prin medalia de bronz obținută de George Râpanu în urma evoluției foarte bune de la probă de 2.000 metri obstacole.

La campionatul Balcanic de Juniori 2 de la Krusevac (Serbia) Aura Blioju s-a clasat pe locul 4 la proba de 2.000 metri obstacole.

Cu ocazia Campionatului Național de Juniori 3, desfășurat la Cluj, o nouă medalie a fost câștigată de un atlet de la CSS Bârlad. Raul Vrabie a luat bronzul la proba de 2.000 de metri obstacole.

A urmat Campionatul Național de Seniori și Tineret unde Mihaela Petrea a cucerit aurul la tineret și bronzul la seniori, după o evoluție remarcabilă la proba de 3.000 metri obstacole. A evoluat și la proba de 5.000 metri plat unde a obținut argintul la tineret și locul 5 la seniori.

La Campionatul Național de Juniori 1 de la Pitești Aura Blioju a luat argintul la proba de 3.000 metri obstacole și s-a clasat pe locul 5 la proba de 3.000 metri plat, la ambele probe reușind să obțină personal best. Cosmin Pană a reușit și el noi personal best-uri la Cluj. La proba de 3.000 metri obstacole s-a clasat pe locul 5, iar la 5.000 metri plat a terminat pe 6. Florin Ioan a obținut locul șase la proba de 1.500 metri și locul 9 la 800. Aura Maria Călin a obținut la aceeași competiție locul 7 la proba de 400 metri garduri.

„Toate rezultatele obținute s-au bazat pe o muncă continuă. Atletismul este un sport foarte greu, cu un consum foarte mare de energie, un sport în care nu îți permiți să faci multe pauze. Programul nostru este de luni până duminică, șapte zile din șapte, cu o pauză de două săptămâni pe an în care sportivii trebuie să își revină după un an de muncă. Mă bucur că am putut să fac performanță la Bârlad, sper că prin munca mea Bârladul s-a făcut mai cunoscut la nivel național și internațional și am făcut cinste orașului. Pot spune că sunt mulțumit de munca pe care am prestat-o până în prezent și cred în continuare că atletismul bârlădean va avea un cuvânt de spus la toate nivelurile. Îmi doresc să vină copiii la atletism cu cea mai mare încredere pentru că sunt sigur că prin muncă vom realiza performanțe dintre cele mai mărețe. Bârladul este un izvor de talente și mulțumesc tuturor celor care m-au sprijinit, la profesorii din mediul rural în mod special, care au crezut în mine și au îndrumat copiii către atletism. Fără ei poate că nu aș fi avut aceste performanțe pentru că ei fiind la catedră îi văd pe cei care au o anumită înclinație către o anumită ramură de sport. Am o colaborare foarte strânsă cu profesorul Lucian Răuș, de la Școala Perieni, care este la fel de pasionat ca și mine și m-a sprijinit în toate acțiunile pe care le-am desfășurat la nivelul comunei Perieni. Mulțumesc și celor din cadrul Primăriei Perieni care m-au înțeles și sprijinit punându-mi la dispoziție un microbuz școlar cu care copiii veneau la antrenament. Sper în continuare în sprijinul lor și mi-aș dori să colaborez cu mai multe comune din zona limitrofă Bârladului pentru că sunt copii foarte talentați și ar fi păcat ca o parte dintre ei să se piardă neștiind ce înseamnă atletismul și cât de multe satisfacții poate să îți ofere. Îmi doresc măcar o medalie la un campionat european sau mondial și măcar o participare la Olimpiadă și sunt convins că voi reuși”, a mai declarat Lucian Bolgar pentru Est News.