LocalSport

Medalii pentru atleții vasluieni la Campionatul Național de Alergare Montană

În cea de-a doua zi de la Campionatul Național de Alergare Montană de la Câmpulung Moldovenesc, sportivele din județul Vaslui au obținut noi rezultate remarcabile.

Echipa U20 de la feminin a obținut titlul de vicecampioană națională, Jasmina Guzumaș, Dalila Cordun și Elena Ungureanu primind medaliile de argint.

Echipa masculină, formată din Andrei Patriche, Andrei Harnagea, Claudiu Ciobanu și Eduard Darie, a fost aproape de podium, clasându-se pe locul 4 la proba de 6 km.

La Cupa Rarpul (2 km), Batrice Codreanu s-a clasat pe locul 2, iar Ioana Muris a venit pe locul 3 la U16. De asemenea, Ianis Lipu a câștigat medalia de aur, iar Rareș Platon a obținut argintul la U16 masculin.

La U14, Ruxandra Adafinei s-a clasat pe primul loc, iar Denisa Fitcosche a trecut a doua linia de sosire.

Atleții sunt pregătiți de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.

 

 

Back to top button