Home » Local » Comuna Băcani este salvată economic de marele proiect al drumului strategic

Comuna Băcani este salvată economic de marele proiect al drumului strategic

Drumul strategic din județul Vaslui oferă o șansă de dezvoltare mai multor comunități locale. Beneficiarul proiectului „Reabilitare și modernizare Drum strategic județean Bârlad – Laza – Codăești (DJ 245, DJ 245 M, DJ 247, DJ 246)” este Consiliul Județean Vaslui.Proiectul este implementat în parteneriat cu comunele Zorleni, Băcani, Alexandru-Vlahuță, Poienești, Laza, Bălteni, Ștefan cel Mare, Zăpodeni, Dănești, Codăești, Miclești, traversate de drumul strategic.

”În zona comunei noastre au terminat de turnat primul strat de asfalt și apoi s-a lucrat la rigole etc. Acest tronson de drum era spart, distrus complet și vreo trei ani de zile a fost peticit. Mai întâi a fost decapat tot asfaltul vechi, s-a pus piatră spartă, iar apoi s-a turnat primul strat de asflat, drumul fiind lățit cu un metru pe fiecare sens. Acum se circulă cu viteză pe acest tronson modernizat. Acest drum face legătura cu orașul și facilitează deplasarea spre o serie de obiective de cult. De asemenea, foarte multe persoane din comuna noastră lucrează în Bârlad și fac naveta, iar asfaltarea acestui drum ne ajută foarte mult”, a spus Vasile Stoica, primarul comunei Băcani.

Rezultatele urmărite prin implementarea proiectului sunt: lungimea de drum județean reabilitat/modernizat – 82,649 km; lungimea de pistă de biciclete nou construită – 1.710 metri; lungime trotuare pietonale modernizate/realizate – 23.460 metri liniari; stații de transport public construite/modernizate – 24 bucăți; poduri noi, care înlocuiesc podurile existente – 7 bucăți; poduri reabilitate – 6 bucăți; podețe pentru scurgerea apelor: podețe noi -15 bucăți; înlocuirea podețelor existente cu podețe noi – 127 bucăți; reparații la podețele existente – 62 bucăți; amenajarea trecerii la nivel cu calea ferată – 1 bucată.

(Dănuț CIOBANU)

 

 

About Ciobanu Danut

%d blogeri au apreciat: