Home » National » Simona Halep a invins-o pe Karolina Pliskova in finala de la Dubai/ Halep castiga al zecelea titlu din cariera

Simona Halep, principala favorita a turneului, a castigat finala turneului Premier 5 de la Dubai, in fata jucatoarei din Cehia Karolina Pliskova (locul 18 WTA, cap de serie 17), scor6-4, 7-6 (4), dupa o ora si 46 de minute de joc. Simona si-a adjudecat al zecea titlu din cariera si al doilea din acest an.
In urma acestui rezultat, Simona a urcat pe pozitia a treia in clasamentul mondial. Ea primeste 900 de puncte WTA si un premiu in valoare de 450.000 dolari. „Multumesc tuturor pentru sustinere. Este foarte greu sa exprim ceea ce simt. Ador sa fiu aici. Sunt fericita! Mi-am dorit sa obtin acest trofeu si am facut tot ce am putut pentru a-l castiga”, a spus Halep imediat dupa finala, citeaza Mediafax. Ea s-a adresat apoi sustinatorilor sai aflati in public: „Vreau sa va multumesc si va astept peste tot unde merg la competitii”. Numerosii fani romani din tribune au reactionat scandandu-i numele. „Sunt mai emotionata acum, decat in timpul meciului. A fost o atmosfera fantastica si multumesc inca o data pentru sustinere. Am jucat foarte bine aici si anul viitor ma voi intoarce sa-mi apar titlul”, a afirmat Halep, la festivitatea de premiere.
Desfasurarea LIVE TEXT a partidei:

Setul 2: 7-6/ Tiebreak setul doi: 7-4. Halep converteste prima minge de meci din tiebreak si castiga turneul!

Simona incepe bine, intra primul serviciu si o determina pe Pliskova sa greseasca. Isi construieste atacul bine Simona dar greseste si trimite afara, 15-15. Excelent primul serviciu al Simonei, in exterior, Pliskova trimite afara returul. 30-15 Simona. Din nou serviciu bun dar Pliskova intra in teren si loveste puternic cu dreapta. 30-30. Simona are prima minge de meci dupa un punct castigator pe forehand  exterior. Dubla greseala Simona! 40-40. Si inca o dubla greseala! O sansa de break pentru PLiskova. Simona scapa deocamdata de tiebreak, este din nou egalitate. Halep trimite in fileu si inca o sansa de break pentru Pliskova. Halep trimite afara si se joaca tiebreak.

Setul ocaziilor de break. Simona reuseste sa revina cu un nou break, si va servi din nou pentru meci. 6-5

Retur exceptional al Karolinei, iar Halep trimite mingea in afara. Din nou, Simona este condusa cu 30-0, insa reuseste un serviciu bun si se apropie. 30-30, Simona este la doua mingi de castigarea meciului. Serviciu unu excelent, Pliskova trimite mingea in afara. O sansa de meci, pe care Pliskova o anuleaza. 40-40. Halep face o noua greseala nefortata si ii ofera o sansa de break Karolinei. Schimb lung de mingi castigat din pacate de Pliskova, meciul se prelungeste. 5-5

Simona continua sa lupte si conduce cu 30-15 pe serviciul Pliskovei. Jucatoarea ceha face la randul sau o greseala nefortata si trimite mingea afara, oferindu-o doua mingi de break Simonei. Prima minge este salvata cu un forehand in exterior nimicitor. Simona isi adjudeca insa cea de-a doua minge si va servi pentru meci. 5-4

Halep este condusa 0-30 pe propriul serviciu. Simona trimite un forehand afara si ii ofera trei sanse de break cehoaicei. Rebreak Pliskova.

Schimb superb de mingi cu care Halep egaleaza la 30 in acest game, apoi loveste un rever slice in cros cu care obtine o minge de break. Pliskova salveaza mingea de break cu forehand-ul in exterior. Inca o sansa de break pentru Simona, adjudecata. 4-3

Joc solid al Simonei in acest game, intrerupt de doua challenge-uri, unul din partea fiecarei jucatoare. Halep face dubla greseala si conduce cu 40-30. Halep egaleaza insa dupa ce Pliskova trimite mingea afara. 3-3

Pliskova comite prima dubla greseala din meci. Forehand distrugator al cehoaicei, apoi as si Pliskova conduce. 2-3

Halep serveste sa egaleze situatia in acest set. Game consistent pentru Simona, castigat fara probleme. 2-2

Pliskova a chemat trainerul turneului si a mers la vestiar cu o pauza medicala.

Simona castiga primele doua puncte din game, Pliskova revine insa trimite nefortat in fileu si ii ofera Simonei la randul sau doua mingi de break. Schimb superb de mingi castigat de Simona, rebreak. 1-2

Simona este condusa in game-ul pe serviciul sau, Pliskova are doua mingi de break dupa doua greseli ale Simonei. Dubla greseala, Pliskova face break. 0-2

Karolina din nou la serviciu in debutul setului. Serveste puternic, Simona nu reuseste niciun punct, game alb. 0-1

Setul 1: 6-4

Halep serveste pentru castigarea setului. Simona vine in fata si ii reuseste atacul, este la doua puncte de set. Doua mingi de set pentru Simona si set Simona! 6-4

Pliskova face o serie de greseli nefortate pe propriul serviciu, insa revine in game cu un forehand plasat pe linia de fund. Serviciu foarte bun, iar Simona trimite in fileu. Simona returneaza si o plimba pe adversara stanga dreapta, reusind sa egaleze la 40. Face insa o greseala nefortata, Pliskova are avantaj. Egalitate din nou, Simona se agata, insa trimite afara un retur la al doilea serviciu. Pliskova serveste bine si se apropie. 5-4

Halep serveste pentru a se distanta. Reuseste sa serveasca cu primul serviciu, Pliskova trimite un retur bun, Simona mai are doua mingi de game. Halep da o rama pe rever si mai are o singura minge de game. Simona beneficiaza insa de inca o greseala nefortata a cehoaicei si castiga. 5-3

Simona reuseste sa returneze excelent serviciul Karolinei si face rost de trei mingi de break. Pliskova trimite afara si Halep face primul sau break si preia conducerea in set. 4-3

Publicul ii scandeaza numele Simonei cand ii vine randul la serviciu. Retur imabatabil in coltul terenului al Pliskovei, insa Halep revine imediat in game cu un serviciu bun iar jucatoarea ceha trimite in fileu. Pliskova egaleaza la 30 dupa un schimb spectaculos pe care Halep a parut ca il dirijeaza. Simona face o eroare nefortata si Karolina are o minge de break, pe care Simona o anuleaza cu un superb rever in lung de linie. Simona egaleaza din nou situatia, publicul continua sa scandeze „Simona”. 3-3

Game consistent pentru Pliskova, care continua sa serveasca foarte bine. 2-3

Simona reuseste la randul sau un as, din al doilea serviciu. Halep rateaza ocazia sa inchida game-ul cu inca o dubla greseala, apoi trimite o minge in out si Pliskova are prima minge de break. Halep o anuleaza, apoi reuseste castigarea game-ului. 2-2

Pliskova continua sa serveasca foarte bine. Minge de game obitnuta cu un as, inca un serviciu bun si preia din nou conducerea. 1-2

Simona serveste. Deocamdata nu ii intra primul serviciu, insa reuseste sa isi deschida terenul. Halep reuseste o serie de lovituri impresionante si egaleaza. 1-1

Meciul incepe cu Pliskova la serviciu. Pliskova serveste puternic si plasat si isi adjudeca rapid primul game. 0-1

***

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit niciodata pana acum.
In cazul unui succes inregistrat sambata, in acest ultim act, Halep va reveni pe locul 3 WTA.

Simona Halep a invins-o in semifinale pe Caroline Wozniacki (cap de serie trei), revenind de la scorul de 2-6 cu care a pierdut primul set si castigand urmatoarele doua seturi identic, 6-1 6-1, intr-o ora si 43 de minute.

Pliskova a trecut in semifinale de Garbine Muguruza, locul 24 WTA, scor 6-4 5-7 7-5, un meci de aproape trei ore.