Home » Sport » Sportivii de la CSS Bârlad, evoluții bune la cea de-a doua etapă a Campionatului Național de atletism

Mihaela Petrea, sportiva legitimata la Clubul Școlar Sportiv (CSS) Bârlad, a obținut cel mai bun rezultat la proba 1.500 metri, la tineret. Cu timpul de 4.34.59, a fost cea de-a doua care a trecut linia de sosire. Un timp îmbunătățit față de evoluția din prima etapă când a trecut linia de sosire cu timpul de 4.39.40. La 3.000 de metri, sportiva antrenată de Lucian Bolgar, nu a reușit să termine cursa. La aceasta probă, în etapa trecută a terminat prima la tineret și a treia la seniori, cu timpul de 9.39.67.

La 1.500 metri masculin, Bârladul a fost reprezentat de trei sportivi. George Valentin Râpanu, cu timpul de 4.20.88 a fost a fost cel mai bun la categoria lui de vârstă, juniori II. Ionuț Cosmin Pană, a fost cel de-al șaselea la juniori I, după ce a terminat cursa cu timpul de 4.15.89. Florin Mădălin Ioan a fost descalificat. La 800 de metri, Florin Mădălin Ioan, junior I, a obținut timpul de 2.00.00 și a fost al cincilea care a trecut linia de sosire la categoria lui de vârstă. La aceasta probă a mai participat și George Valentin Râpanu, junior II, care a a obținut locul doi la categoria lui de vârstă, cu timpul de 2.07.81. Ionuț Cosmin Pană a mai participat la proba de 3.000 metri, unde a fost cel de-al treilea junior I care a trecut linia de sosire, cu timpul 9.23.42.

Juniorii de la CSS Bârlad au participat și la prima etapa a Campionatului Național de atletism la juniori II și III

Două junioare au participat la proba de 3.000 de metri. Andreea Rusu, junioare II legitimata la Club Sportiv Școlar (CSS) Bârlad, s-a clasat pe locul cinci la categoria ei de vârstă, cu timpul de 11.11.40. Aceeași performanță a obținut-o și Teodora Miruna Popescu, dar la categoria juniori III, cu timpul de 11.30.25.

La băieți, la proba de 800 de metri a participat George Valentin Râpanu, care a ocupat locul 13 la categoria lui de rstă, cu timpul de 2.10.40. A mai participat și la proba de 1.500, unde a ocupat locul 8, cu timpul de 4.24.20.

La 3.000 de metri a mai participat de la CSS Bârlad, Raul Alexandru Vrabie, junior III, care cu timpul de 10.32.43, a trecut linia de sosire al XII-lea la categoria lui de vârstă.

La competiție au participat 551 de atleți de la 89 de cluburi, 298 la masculin și 253 la feminin. (G.P)