Home » Sport » Vasluiencele atacă podiumul la Campionatele Naționale și Cupa de Cristal
Maria Ifteni

Vasluiencele atacă podiumul la Campionatele Naționale și Cupa de Cristal

Vasluiencele Maria Ifteni, Mirela Lavric și Diana Bogos vor concura în etapa finală a Campionatului Național de Cros. În același timp, pe 20 și 21 februarie are loc și cea de-a 26-a ediție a Cupei de Cristal, trofeul care răsplătește cele mai bune performanțe ale competiției. În cele două zile de concurs, atletele din Vaslui vizează o îmbunătățire a performanțelor. Pentru Maria Ifteni este și o pregătire în vederea participării la Campionatelor Balcanice de juniori, de pe 12 martie. Competiția va avea loc în localitatea Ciuprja din Serbia.

În etapa trecută, Mirela Lavric a obținut cel de-al doilea timp la proba de 400 metri, iar Diana Bogoș a ocupat locul patru la 800. În timp ce Maria Ifteni a obținut cei mai buni timp la probele de 1.500 și 3.000, la categoria ei de vârstă. (G.P)