Home » Sport » Mihaela Petrea a câștigat proba de 3.000 de metri
Profesorul Lucian Bolgar si atleta Mihaela Petrea

Mihaela Petrea a câștigat proba de 3.000 de metri

Mihaela Petrea a obținut rezultate foarte bune la etapa finală a Campionatului Național de Atletism pentru seniori și tineret. Sportiva, care se antrenează la Clubul Sportiv Școlar Bârlad (CSS), a câștigat proba de 3.000 de metri la categoria tineret, cu timpul de 9.33.75 minute. La seniori a fost a patra care a trecut linia de sosire. Sportiva antrenată de Lucian Bolgar a avut o prestație bună și la proba de 1.500 metri, cu timpul de 4.25.84 minute. O evoluție bună față de etapa trecută ținând cont că și-a îmbunătățit timpii cu aproape 10 secunde. A fost și aici prima la categoria de vârstă tineret și de data această a treia la seniori.

Clubul bârlădean a avut un reprezentant care a obținut rezultate frumoase la aceeași competiție și la băieți. Florin Ioan Mădălin, junior I, a trecut linia de sosire al doilea la categoria lui de vârstă, la proba de 800 de metri, cu timpul de 1.57.69. Bârlădeanul a participat și la proba de 1.500, unde a ocupat locul cinci la categoria lui de vârstă, cu timpul de 4.05.98 minute. (G.P)