Home » Sport » Aur, argint și bronz pentru Mirela Lavric, la Istambul

Aur, argint și bronz pentru Mirela Lavric, la Istambul

Mirela Lavric a câștigat trei medalii în  Turcia, unde a participat la Campionatul Balcanic de Atletism și Grand Prix-ul de la Istambul.

mirela lavric_istambul2016A luat argintul la Campionatul Balcanic de Atletism disputat pe 27 februarie la Istambul. A trecut a doua linia de sosire la proba de 400 metri, cu timpul de 53,81 secunde. Primul loc și aurul a fost revendicat de o altă româncă, Adelina Pastor, care a terminat cursa în 53,23 secunde. Vasluianca a câștigat și aurul la proba de 4×400 cu echipa României. Alături de Adelina Pastor, Andreea Miklos și Bianca Denisa Răzor, a obținut primul loc, cu timpul total de 3.36.02 minute.

mirela lavric_istambul2016-3Mirela Lavric a câștigat și bronzul la Istambul, de data aceasta la Grand Prix-ul desfășurat pe 25 februarie, tot la 400 de metri. A terminat a treia, cu timpul de 53.59 secunde. Primele cinci locuri au fost ocupate de românce. Învingătoare a fost Bianca Răzor, iar pe locul doi s-a clasat Adelina Pastor. (G.P)