Home » Sport » Patru medalii pentru atletele vasluiene, la Campionatul Național de Juniori II

Patru medalii pentru atletele vasluiene, la Campionatul Național de Juniori II

Sportivele antrenate la LPS Vaslui de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos s-au întors cu patru medalii de la Campionatul Național de Juniori II. La competiția care a avut loc sâmbătă și duminică, la București, atletele au obținut două medalii de aur la proba de 800 metri, un argint la 400 și alt argint la 3.000 de metri.

Diana Elena Bogoș a reușit performanța de a obține două medalii. A câștigat aurul la proba de 800 metri, după ce a trecut prima linia de sosire, cu timpul de 2.08.40 minute. Iar la proba de 400 de metri, a luat argintul, cu timpul de 57.32 secunde. O confirmare a medaliilor de la Campionatul Național de Juniori I, unde a luat aurul la 800 și bronzul la 400.

Georgiana Nedelea a câștigat și ea aurul, la proba de 800 de metri,la categoria de vârstă juniori III. A terminat cursa după 2.16.77 minute. Ea a avut și cel mai bun timp dintre cele patru atlete vasluiene care au concurat la proba de 1.500 de metri. A trecut linia de sosire după 4.50.84 minute, timp care i-a conferit locul patru la juniori III.

Izabela Spiridon a luat și ea o medalie, argintul la juniori III, la proba de 3.000 de metri, cu timpul de 10.50.36 minute. A participat și la 1.500, unde cu timpul de 4.58.17 s-a clasat pe cinci la categoria ei de vârstă.

Diana Ionela Vîrlan a participat la proba de 1.500, la juniori III și cu timpul de 5.06.78 minute a fost a noua care a terminat cursa. Pe același loc s-a clasat și la proba de 800 de metri, cu timpul de 2.32.67 minute.

Ionela Lungu a fost singura sportivă de la LPS Vaslui care a participat la proba de 1.500 de metri, juniori II. S-a clasat a cincea, cu timpul de 4.51.60 minute. A mai participat și la 3.000, unde a fost a patra la categoria ei de vârstă, cu timpul de 10.27.81 minute. (G.P)