Home » Sport » Vasluianul Andrei Mihăiță Micu este campion balcanic la juniori II

Vasluianul Andrei Mihăiță Micu este campion balcanic la juniori II

andrei micu - krusevacAndrei Mihăiță Micu, sportiv legitimat la C.S „Viitorul” Vaslui, a reprezentat cu brio județul și întreaga Românie la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori 2. Vasluianul a câștigat titlul la Balcaniada de la Krusevac (Serbia) la proba de aruncare a ciocanului de 5 kg, după ce a reușit o aruncare de 69,98 m. Pe locul doi s-a clasat grecul Emmanouil Kamtsiklis, iar podiumul a fost completat de croatul Karlo Kelava, cu o aruncare de 52,15, mult sub primii doi.

Sportivul antrenat de profesorul Laurențiu Maxim este și campion național la aruncarea ciocanului, atât la juniori I, cât și la juniori II. Pentru Andrei Micu urmează în acest weekend Campionatele Europene de la la Tbilisi, Georgia. Pentru ca în perioada 13 și 14 iunie să evolueze la Campionatele Mondiale de atletism pentru juniori I, în Polonia. (G.P)