Home » Sport » Mihaela Petrea, campioană națională la tineret și bronz la seniori în proba de 3 000 metri obstacole.

Bârlădeanca Mihaela Petrea a reușit weekendul trecut o nouă figură frumoasă și a cucerit aurul la tineret, în proba de 3.000 de metri obstacole. Pentru că a trecut a treia linia de sosire la Cluj-Napoca, a obținut și bronzul la senioare.

Sportiva antrenată de profesorul Lucian Bolgar la ”Clubul Sportiv Școlar” Bârlad a terminat cursa în 10:09.92 minute. Bârlădeanca nu le-a dat șanse deloc celorlalte sportive de la categoria tineret. Următoarea clasată, Elena Violeta Dan, de la LPS Pitești a terminat cursa un minut mai târziu. Atleta a reușit și un personal best, și-a îmbunătățit performanța cu peste zece secunde. (George PROCA)