Home » Sport » Bârladul găzduiește un stagiu de pregătire al naționalei de rugby U17

Bârladul găzduiește un stagiu de pregătire al naționalei de rugby U17

CSS Bârlad va găzdui între 9 și 15 octombrie un cantonament de pregătire centralizată al naționalei de rugby U17. Printre „stejărei” se află și doi jucători care se pregătesc la clubul din localitate: Ștefan Taga (linia a II-a) și Ciprian Donosă (centru).

Sportivii cluburilor CSA Steaua, CNE CSS 2 Baia Mare, ACS Tomitanii, CS Metrorex, CSO Pantelimon, CSM Baia Mare, CNE Cornu, CSM Olimpia, CSO Pantelimon și RC Brașov se vor reuni duminică la ora 14:00 la sediul FRR. Iar jucătorii care sunt convocați de la cluburile CSS Tecuci, LPS Suceava,CSS Gura Humorului, RC Stejaru Buzău și CSS Bârlad se reunesc tot pe 9 octombrie, însă la hotelul CSS Bârlad, la ora 19:00.

Este un stagiu de selecție și pregătire în vederea optimizării tehnici individuale și de compartiment, dar și consolidarea grupului. Sunt sportivi care au mai fost în stagiu, alții care sunt pentru prima dată convocați, sunt tineri cu mult potențial. Aceste cantonamente sunt foarte importante pentru că ei să vadă atmosfera echipei naționale și cerințele care sunt la acest nivel”, a declarat antrenorul Adrian Costache.

Cei 36 de sportivi care fac parte din lotul Romaniei U17:

Pilier: Florian Alpacino Ciurea (CSA Steaua), Marin Adrian Lorint (CNE CSS2 Baia Mare), Theodor Musat – Hristodorescu (ACS Tomitanii), Constantin Pascu (LPS Suceava), Ștefan Vlad (CSS Tecuci), Ștefan Mușat (CSA Steaua), Rareș Preluca (CSS Gura Humorului)

Trăgător: Alexandru Vara (CS Metrorex), Paul Vasile Mureșan (CNE CSS 2 Baia Mare),

Linia a II-a: Ștefan Țaga (CSS Bârlad), Ștefan Popa (ACS Tomitanii), Andrei Bogdan Enache (CSO Pantelimon), Bogdan Antonescu (CS Metrorex),

Linia a III-a: Cosmin Pavel Balan (ACS Tomitanii), Fernando Dragomir (CSM Baia Mare), Emanoil Herman (CSM Baia Mare), Răzvan Dutu (ACS Tomitanii), Iulian Buturugă (CNE Cornu), Mihai Oprea (RC Stejaru Buzau), Alexandru Terek (CSM Baia Mare)

Mijlocaș la gramadă: Cătălin Tudorache (CS Metrorex), Florin Șerban (CSM Olimpia), Ioan Sacară (CS Cleopatra)

Mijlocaș la deschidere: Urdea George (CS Cleopatra), Gabriel Jipa (CNE Cornu), Răzvan Manolache (CSM Baia Mare)

Centru: Cristian Bumbac (CSO Pantelimon), Ciprian Donosă (CSS Barlad), Darin Ont (CNE CSS 2 Baia Mare), Robert Stan (CS Tomitanii)

Aripi: Silvian Ciasu (CNE Cornu), Adrian Cătălin Lucaciu (CSM Baia Mare), Rareș Ciudin (CNE Cornu), Florin Bogdan Moraru (RC Brasov)

Fundaș: Paul Popoaia (CNE CSS 2 Baia Mare), Andrei Moisescu (CNE Cornu)

Staff: Adrian Costache (antrenor inaintare), Florin Ibănescu si Victor Bezuscu (antrenori treisferturi), Yannick Vigniette (director tehnic), Andrei Diaconeasa (kinetoterapeut) (George PROCA)

About Tehno Redactor

x

Check Also

Un oficial al roș-albilor îl înfruntă pe Ionuț Negoiță: „E sfidător pentru istoria lui Dinamo” | EXCLUSIV ProSport Live

Gabriel Răduță (52 de ani), șeful centrului de copii ...

Care este de fapt adevărul în privința Mondialului de handbal tineret din România? De la „demersurile noastre către IHF au rămas fără răspuns” la „este imposibil să se joace la data programată”

Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, a anunțat ieri, ...

Astăzi pariem și pe darts » Pont pregătit în cota 1.85 la turneul „Icons of Darts Live League!”

Astăzi pe lângă Biletul Zilei cu ajutorul căruia țintim ...