AdministratieLocal

Investiții finanțate în anul 2026! Cofinanțare locală a proiectelor va fi de 20%

Ministerul Dezvoltării a publicat, în transparență decizională, un proiect de Ordonanță de urgență care prevede prioritizarea investițiilor finanțate de minister în anul 2026.

Pentru obiectivele finanțate prin Programul ”Anghel Saligny”, se vor stabili criterii de prioritizare în funcție de categoriile de investiții și de gradul de decontare a lucrărilor. Criteriile vor fi aprobate prin Hotărâre de Guvern, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a noului act normativ.

Investițiile ale căror beneficiari sunt consiliile județene, sectoarele Capitalei sau municipiile reședință de județ vor fi finanțate în proporție de 80%, cu o cofinanțare locală în cuantum de 20%, iar cererile de plată vor fi plătite garantat de Ministerul Dezvoltării, în ordinea depunerii acestora.

În anul 2026, cele 551 de investiții finanțate de Ministerul Dezvoltării, prin Compania Națională de Investiții, al căror stadiu de decontare este mai mare de 50%, se vor realiza conform graficelor de execuție, dar vor fi sprijinite și investițiile cu un stadiu de decontare mai mic de 50%, într-un ritm mai scăzut. De asemenea, se creează cadrul legal prin care beneficiarii să poată prelua finanțarea obiectivelor aflate deja în execuție, în vederea finalizării acestora, dacă doresc și dacă bugetul le permite.

Pentru investițiile finanțate de Ministerul Dezvoltării, prin Compania Națională de Investiții și Agenția Națională pentru Locuințe, cererile se vor depune digital, prin platforma digitală investitii.mdlpa.ro.

 

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button