Liber la asociere pentru investițiile în rețelele de gaze! 34 de UAT-uri din județul Vaslui beneficiază de finanțare
Ministerul Dezvoltării a aprobat o serie de modificări pentru a sprijini beneficiarii Programului „Anghel Saligny” care implementează proiecte în rețelele de distribuție a gazelor. La nivelul județului Vaslui, 34 de UAT-uri beneficiază de finanțare pentru dezvoltarea rețelelor de gaze naturale. Dacă toate proiectele vor fi implementate, în anul 2028 nu mai puțin de 42% din teritoriul județului Vaslui va fi acoperit de aducțiuni de gaze.
Ministerul Dezvoltării a creat cadrul legal pentru ca beneficiarii care au aprobate obiective individuale să se poată constitui în asociații de dezvoltare intercomunitară, în scopul realizării în comun a proiectelor de dezvoltare și a reducerii costurilor.
„Localitățile alăturate geografic, care au investiții în rețeaua de distribuție a gazelor aprobate, vor putea implementa aceste investiții în comun. Astfel, asigurăm implementarea mai rapidă și eficientizarea costurilor”, a declarat ministrul dezvoltării, Cseke Attila.
În acest sens, asociațiile trebuie să încarce, în platforma https://investitii.mdlpa.ro/, pe lângă celelalte documente, dovada drepturilor de servitute, precum și contractul de concesiune a serviciului de distribuție a gazelor naturale sau, după caz, copia actului de înființare a operatorului de utilități publice pentru alimentarea cu gaze naturale prin care se asigură gestiunea directă pentru întregul amplasament al obiectivului de investiții, respectiv pentru fiecare membru al asociației.
Monitorizarea utilizării fondurilor alocate de la bugetul de stat se realizează de MDLPA împreună cu Inspectoratul de Stat în Construcții.
Ordinul comun al ministrului dezvoltării, lucrărilor publice și administrației și al ministrului energiei, prin care se stabilesc aceste modificări, va intra în vigoare odată cu publicarea în Monitorul Oficial al României.
La nivelul județului Vaslui, 34 de UAT-uri beneficiază de finanțare prin Programului „Anghel Saligny” pentru dezvoltarea rețelelor de gaze naturale. Dacă toate proiectele vor fi implementate, în anul 2028 nu mai puțin de 42% din teritoriul județului Vaslui va fi acoperit de aducțiuni de gaze. Este vorba despre 500 kilometri de rețele și 10.000 de consumatori care se vor racorda în mediul rural.
Situația în ceea ce privește rețelele de gaze naturale este următoarea: Muntenii de Jos – are rețele de gaze din 2005; Coestești – rețele de gaze din 2005; Deleni – rețele de gaze din 2006; Roșiești – rețele de gaze din 2011; Banca – rețele de gaze din 2012; Tutova – rețele de gaze din 2010.
În alte comunități urmează să demareze lucrările de dezvoltare a rețelelor de gaze: Zăpodeni, Dănești, Ferești, Duda Epureni, Rafaila, Rebricea, Lunca Banului, Zorleni etc.
Județul Vaslui a primit o alocare de 211.842.757 de lei pentru gazele naturale în cadrul Programului ”Anghel Saligny”.
Dezvoltarea rețelelor de gaze naturale din județul Vaslui a demarat începând cu anul 1993. La această dată, în afara centrelor urbane, în mediul rural există un procent de extindere al infrastructurii de 21%.




