Două vasluience participă la Balcaniada de cros

maria ifteni

Maria Ifteni

Atletele Maria Ifteni și Izabela Spiridon, legitimate la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui, au fost convocate la lotul național de junioare. Acestea vor participa la Balcaniada de cros, care va avea loc mâine, la Cuprija (Serbia). Alături de cele două vor mai concura și Claudia Prisecaru de la CS Unirea Focșani) și Denisa Bota de la Cetate Deva.

Cele două și-au câștigat dreptul de a participa la prestigioasa competiție după ce au obținut rezultate deosebite la Campionatul Național de Cros pentru Seniori, Tineret și Juniori I. Maria Magdalena Ifteni a cucerit, la Băile Felix, argintul la cursa de 4 kilometri. Iar Izabela Spiridon a ratat la mustață podiumul și s-a clasat pe locul patru. LPS Vaslui a cules laurii la Campionatul Național de Cros de la Bâile Felix, unde echipa de junioare s-a clasat pe primul loc. La acest rezultat uriaș au mai contribuit Ionela Lungu care s-a clasat pe 18, Diana Ionela Vîrlan (26), Georgiana Nedelea (31) și Mihaela Gabriela Ponea (40). Pe cluburi locul doi a fost ocupat de LPS Botoșani, iar podiumul a fost completat de CSS Caransebeș. Pe patru s-a clasat CN Sp. Cetate Deva, pe cinci CS Orasenesc Voluntari, iar pe șase LPS Alba Iulia. (G.P)